Od kiedy i gdzie mogę się zaszczepić?

Źródło: https://www.oborniki.pl/aktualnosci/od-kiedy-moge-sie-zaszczepic/

21 grudnia 2020 r. Komisja Europejska dopuściła na unijny rynek szczepionkę przeciw koronawirusowi opracowaną przez koncern Pfizer i firmę BionTech. Kilka godzin wcześniej decyzję o zatwierdzeniu szczepionki podjęła Europejska Agencja Leków.

Pierwsze szczepienia w Polsce odbyły się 27 grudnia.Tego samego dnia szczepienia zaczęły się również w większości państw UE 

Z kolei 28 grudnia rozpoczęła się szeroka dystrybucja szczepionki przeciwko COVID-19. Tego dnia do Polski przyleciało 300 tysięcy dawek.

Pierwsze dawki (tzw. etap 0 szczepień) są przeznaczone dla osób, które są najbardziej narażone na zakażenie. Są to: pracownicy sektora ochrony zdrowia (w tym wykonujący indywidualną praktykę), pracownicy domów pomocy społecznej i pracownicy miejskich ośrodków pomocy społecznej oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym stacjach sanitarno-epidemiologicznych, rodzice wcześniaków.

Szczepionki dla kolejnych grup

Proces rejestracji powszechnych szczepień Polaków przeciwko COVID-19 rozpocznie się 15 stycznia 2021 r. Procedura będzie prosta i bezpieczna. W kolejnych etapach szczepieni będą:

etap 1: pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie, nauczyciele;

etap 2: osoby w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, albo w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia, osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne;

etap 3: przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Realizowane będą także powszechne szczepienia pozostałej części dorosłej populacji.

Ministerstwo zdrowia szczegółowe informacje przekazuje poprzez swoje strony: 

Źródło: https://www.gov.pl/web/szczepimysie/od-kiedy-moge-sie-zaszczepic

Punkty szczepień na terenie Powiatu Obornickiego

Gmina Oborniki:

  • SAMODZIELNY PUBLICZNY ZAKŁAD OPIEKI ZDROWOTNEJ W OBORNIKACH
  • ARTUR OBST NZOZ Obst Ambulans Union – Ratownictwo Medyczne
  • VITA KK SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ
  • VITA S.C. IRENA WOYDA-PŁOSZCZYCA, MAGDALENA GALUBA-NOWAK, GRZEGORZ NOWAK, PIOTR PŁOSZCZYCA

Dodatkowo burmistrz Obornik Tomasz Szrama prowadzi rozmowy na temat utworzenia jeszcze dodatkowego punktu szczepień. 

Gmina Ryczywół:

  • PRZYCHODNIA ZESPOŁU LEKARZA RODZINNEGO W RYCZYWOLE Zbyszko Kubisz
  • Kancelaria LEXMED Piotr Mazurkiewicz – Ludomy

Gmina Rogoźno:

ZDROWIE RODZINY S.C. JERZY TESKA, ZBIGNIEW JANUSZEWSKI, MARIA NOWICKA, TOMASZ ROGACKI